LINKEDINCOMMENTMORE

 

FRANKLIN BOYS GOLF

The defending Southeast Conference champions finally were able to find a dry day and win their first Southeast Conference mini-meet on April 12 at Ives Grove.

The Sabers cruised to the win with a nine-hole 167 total. Kenosha Tremper was second with 183 and Oak Creek third with 184.

Junior Brett Grulkowski was meet medalist and recorded the second lowest nine-hole score in school history with a two-under-par 34.

Jackson Rehm carded a 41 that included seven pars as well, as Nolan Ruffing came in with a 45, Tommy Knezevich 47, and Jacob Smoot 48.

FRANKLIN BOYS TENNIS

The defending Southeast Conference champion Sabers opened their league season last week with a pair of league wins over Racine Case (6-1) and Kenosha Bradford (7-0).

Singles players include Ethan Grissom, Parker Jackson, Billy Her and Ben Revie, while the doubles' ranks include the duos of Cole Cimoch and Adam Bartoshevich,Ryan Ace and Nick Hillstrom, and Sam Revie and Nathan Trudell. Look for future issues of the Now for a more detailed preview of the season.

FRANKLIN GIRLS SOCCER

The Sabers improved to 5-1 on the season with a pair of wins last week.

They downed Kenosha Bradford in their Southeast Conference opener, 3-2, on April 11 and the edged nonconference opponent Shorewood, 1-0, on April 13.

The Sabers found themselves down 1-0 just six minutes into the game against Bradford, but then answered with three goals.

Finding the back of the net were Abby Gardner, Samantha Krieger and Jenel Karow.   Keeper Megan Lacina made seven saves and Karow also added an assist.

Against Shorewood, Krieger scored a first-half goal with help from Rachel Ramekrishnan and keeper Lacina made it stand up with 10 saves.

WHITNALL BOYS TENNIS

The Falcons split a pair of Woodland Conference dual meets last week, topping South Milwaukee, 7-0, on April 11 and losing to New Berlin Eisenhower, 4-3, on April 13.

Winners against the Rockets were Jason Dundas at first singles, Mike Rumage at second singles, Nick Sullivan at third singles, Even Steck at fourth singles, Matt Paprocki and Joe Remschak at first doubles, Mike Hanke and Aaron Durler at second doubles and Alex Paprocki and Logan Luedtke at third doubles.

Winners against the Lions were Dundas, Rumage and Alex Paprocki/Tommy Gerke at third doubles.

WHITNALL SOFTBALL

Lara Stachowski fired a four-hitter to help the Falcons down Cudahy, 2-1, on April 12.

Stachowski struck out nine and walked none. She was supported by Abby Cunningham, who went 2-for-3 with a double and run batted in, and Haley Wynn and Emyli Kreiser, who both doubled. Stachowski also lined a double.

GREENDALE TRACK

Emma Polenske won the 1,600-meter run with 5 minutes, 49.77 seconds, Alyssa Dobbs captured the 3,200-meter run in 12:29.5 and Nikolina Mijatovic prevailed in the long jump with 15 feet, 7 inches for the Panthers in the Milwaukee Lutheran Invitational on April 12.

Taking second were Helena Taavao in the discus (93-6) and Mijatovic in the triple jump (32-6½). Emily Hagmayer was third in the triple jump (32-1½).

Finishing fourth were Chloe Lewis in the 400 meters (1:04.49), Kelsey Sodemann in the 800 (2:51.11) and Taavao in the shot put (29-2).

Claiming fifth were Sophia Fonte in the 100 hurdles (18.73 seconds) and 300 hurdles (56.34), Yaminah Powell in the shot put (28-½) and the 4x400 relay of Polenske, Sodemann, Fonte and Katy Wartman (5:02.03).

The 4x100 unit of Hagmayer, Mijatovic, Claire Lassoued and Savannah Pook took sixth (56.55) for the Panthers, who were third.

For the boys, Nolan Rudd was second in the 800 (2:06.57) and 1,600 (4:43.89) and the 4x100 team of Collin Cragoe, Sam Lister, Ray Rosalez and Cal Radka fourth (46.16).

Mason Hanizeski was fifth in the triple jump (37-5½) and Matt Stilling sixth in the 3,200 (11:16.32) for Greendale, which came in eighth.

FRANKLIN BOYS TRACK

The Sabers were second with 89 points in the West Allis Hale Mondo Invite on April 15.

Winning events were Dawson Ziegler in the pole vault (12-6) and Chris Rafalski in the 400-meter dash (51.07) as teammate Joe Hasenstein was third  in the 400 (52.37).

Mike Henning was fourth in the 110 high hurdles (16.43), as the 4x100 relay team of Brad Tobin, AJ Catarozoli, Jack Wadzinski and Charlie Rydeski was second (44.62) as was Bryce Tome in the 800 (2:05.93),  AJ Catarozoli in the 200 dash (24.06),  Ben Tarmann in the 3,200 (10:52.74) and the 4x400 relay team of Hennig, Hasenstein, Rydeski and Rafalski (3:33.85).

Hasenstein was third in the long jump (19-11).

GREENDALE SOFTBALL

Kayla Justus went 3-for-4 with a triple and three runs batted in, but the Panthers lost to Oak Creek, 12-5, on April 12.

Diana Victory drove in a run and Nicole Martin doubled and brought in another for Greendale, which fell to 2-1.

WHITNALL BOYS TRACK

Austin Marshall captured second place and Reid Miller third, both with 12 feet even, in the pole vault for the Falcons at the West Allis Hale Mondo Invitational on April 15.

Taking fourth were the 4x800-meter relay team of Elias Mitchell, Nickolas Hardin, Gabriel Lepak and Charles Riegg (9 minutes, 4.85 seconds) and the 4x400 unit of Matthew Garman, Miller, Aidan Galindo and Brady Cunningham (3:49.27).

Coming in fifth were Garman in the 400 dash (53.5 seconds) and Hardin in the 800 (2:08.91). Garman was also sixth in the 200 dash (24.47) for the Falcons, who took ninth with 39 points.

The 4x200 unit of Cunningham, Collin Bennet, Eli Hanel and Sebastian Iverson took seventh (1:46.18) and eighths went to Clavin Staples in the shot put (39-5) and Iverson, Hanel, Radell Staples and Galindo in the 4x100 relay (55.9).

WHITNALL GIRLS TRACK

Taya Fleischman snared second place in the discus with 101 feet, 4 inches in the West Allis Hale Mondo Invitational on April 15.

Taking fourth were Miranda Bass in the shot put with 33-0, the 4x800-meter relay team of Amanda Arteaga, Alondra Arteaga, Sonja Mitrovic and Bridget Finn at 10 minutes, 51.44 seconds and the 4x400 group of Sam Loeffler, Sam Benzinger, Neve Kronhelm and Finn in 4:33.32.

Coming in fifth were Fleischman in the shot put (32-10), Nicole Fox in the pole vault (8-6) and the 4x200 relay of Benzinger, Melissa Okus, Brooke Klatkiewicz and Fox (1:55.69).

Staci Dowery was sixth in the 100 hurdles (19.75 seconds) and Meghan O'Boyle seventh in the discus (88-9) for the Falcons, who were 10th with 39 points.

FRANKLIN BOYS TRACK

The Sabers earned third with 62 points in their outdoor opener, the Mukwonago M-Club Relays on April 11.

They earned a second in the 4x400 meter relay (3:38.77); a third from the shot put team of Hawk Wimmer, Peter Narrai and Trevor Shohoney, and Wimmer had the best individual throw for the Sabers of 44-9.

Mike Hennig was second individually in the 110-meter high hurdles (16.06 seconds) and third in the 300 intermediate hurdles (43.18).

FRANKLIN GIRLS TRACK

The Sabers earned four second places and finished sixth with 59 points in their outdoor opener, the Mukwonago M-Club.

They were earned by the long jump trio of Kaitlin Gawelski, Alyssa Colla, and Nadia Vo; the triple jump team: Gawelski, Colla and Haley Pyan; the high jump trio of Vo, Brianna Oelke and Nora Pecha and from the 4x400-meter relay team of Clare Pitcher, Whitney Thomas, Leslie Davis and Morgan Trinko,

In the Hale Mondo Invite on April 15, Pyan was third in the triple jump (34-6¼), as was Janel Sweet in the pole vault (9-6). The 4x400 relay of Clare Pitcher, Thomas, Jolene Mantoan, and Danielle Heup was third (4:17.94) as was the 4x200 relay team of Pyan, Alyssa Colla, Gawelski, and Heup (1:55.08). Pitcher was fourth in the 1,600 (5:36.37).

LINKEDINCOMMENTMORE